Kristian Zahrtmann: Mit frokostbord i Portofino. 1900. Ribe Kunstmuseum.
 

Herover: Udsnit af Kristian Zahrtmanns "Mit frokostbord i Portofino" 1900.
Er udstillet på Ribe Kunstmuseum.

 

Ribe Kunstmuseum rummer dansk kunst fra 1750 til 1940. Siden Ribe Kunstforening grundlagde museet i 1891 er samlingen forøget, så den nu rummer 600 malerier og skulpturer og 1000 arbejder på papir.
 

 


Links

Ribe Kunstmuseum:  www.ribekunstmuseum.dk

Sydvestjysk Folkeuniversitet:  http://www.fu.sdu.dk/esbjerg//

Vejen Kunstmuseum:  www.vejenkunstmuseum.dk

Esbjerg Kunstmuseum:  www.eskum.dk/default.aspx?ID=1

Sydvestjyske Museer:  http://www.sydvestjyskemuseer.dk/da/besoeg-museerne//

Museum Sønderjylland:  www.museum-sonderjylland.dk/siderne/presentationen.html

Vejle Kunstmuseum:  www.vejlekunstmuseerne.dk/museum/kunstmuseet/

Kunstmuseet Brundlund Slot:  www.brundlund-slot.dk

Skagens Museum:  www.skagensmuseum.dk

Faaborg Museum:  www.faaborgmuseum.dk

Statens Museum for Kunst:  www.smk.dk

Den Hirschsprungske Samling:  www.hirschsprung.dk

Vejle Museerne:  www.vejlemuseerne.dk

Kunstportal Fyn:  www.kunstportalfyn.dk

Aros:  www.aros.dk

Moesgaard:  www.moesgaardmuseum.dk

Varde Museerne:  www.vardemuseerne.dk